Şubat 13, 2012

Değişim üzerine..


Son zamanlarda ortaya çıkması durumunda insanların nasıl tepki verdikleri üzerine dikkat ettiğim bir konu var: "Değişim". Bu konuda sıkça şu sözleri duyar oldum: "Eskiden böyle düşünmezdin.", "Dönek o ya!", "Bu konu hakkında geçmişte ne düşündüğünü iyi biliyorum ben!",.. Bunlar gibi bir sürüsü karşıma çıkıyor ve çıkacak da sanırım. Değişime ya da değişene direnç, ülkemiz insanlarına has bir sorun mu diye düşünür oldum... Belki de öyledir bilemiyorum..

Birkaç soru var aklımda:

- Bir insan aynı konu üzerinde dünden bugüne farklı bir düşünce geliştiremez mi? Ya da geliştirmemeli midir?
     Tabi ki geliştirebilir! Bunu yapmaması için bir sebep ya da dayatma yok, olmamalıdır da belki de. İnsanların düşüncelerini, üzerine etkiyen şartlar belirler ve bu şartlar değiştikçe bireyin düşüncelerinin değişmesi kaçınılmazdır. Olağandır yani değişim.

- Düşünceleri değişen bir insan dönek midir?(Bu özellikle siyasi düşünceleri zaman içinde farklılaşan insanlara vurulan bir yaftadır.)
     Hayat akar ve bizler, o akarken değişiriz. Bu yüzden bu yafta yakışıksız bir ifadedir bana göre. Buna karşılık belki de Bertrand Russell konuşmalı: " I would never die for my beliefs because I might be wrong." (Düşüncelerim/inançlarım için ölemem çünkü yanılıyor olabilirim.)

- Değişim korkulacak bir şey midir ya da zararlı?
      Değildir aslında ama bilinmez olduğu için tedirgin edici olabilir. Elimizde var olan, bildiğimiz bir şeyler vardır ve onlar hayatımızın sıradanlarıdır. Aşina olduğumuz şeyler oldukları için ve onlarda olabilecek değişiklikler bizi bilinmezliğe itebileceğinden korkarız belki de.    

- Neden değişmeyelim ki?
     Değişiklik iyi gelir.. Bence yani (=


Değişim karşısında insanların tepkileri inanılmaz olabiliyor zaman zaman.. Bir sorun varsa ortada ve o bence, "değişmeden, sabit kalmak" olmalıyken okların değişime döndürülmesi oldukça tuhaf bir durum. Değişim bir anlamda gelişim olarak da görülebilir. Ama bu, her değişimin gelişim olarak karşımıza çıkacağı anlamına gelmez. Sade bir mantıkla düşünürsek değişim, beraberinde esnemeyi getirir, yani şartlara uyum sağlamayı getirir; aynen doğa gibi. Ne olur doğada basitçe sıcaklık değişimleri ile; çiçekler açar, kuşlar gelir, meyveler görülür; çiçekler yok olur, kuşlar gider, yapraklar dökülür,.. Doğa değişirken esnemese, yani hava soğuduğunda kuşlar gitmese mesela, ya da ağaçlar çiçeklerini, yapraklarını bırakmasa sonuç ne olurdu acaba? Değişime dirense doğa da kendini esneteceğine, uyum sağlayacağına nasıl bir yaşama alanımız olurdu? Sanırım bu iki ucundan çekilen ipe benzetilebilir. Bir ipi sonsuza kadar iki ucundan çekemezsiniz, kopar. Kopmamasını istiyorsanız, gevşeteceksiniz.. Yani zarar görmemek için değişeceksiniz. Doğa da zarar görmemek için değişiyor, yeni yönler belirliyor. Kırılıp, yok olmak istemiyorsanız, esnekleşeceksiniz demek oluyor bu. Taşın bir cama vurmasıyla bir plastiğe vurması arasında farklar vardır. Darbe anında cam parçalara ayrılırken, plastik daha yumuşak ve esnek olduğu için ya zarar almaz ya da çok az zarar alır. O yüzden belki de hayatta yumuşak olmayı seçmek, zarar görmeyi azaltıcı yönde etkir insanlara.

Derler ya cevap bulamadığında doğaya bak, o nasıl yapıyor gözlemle diye.. Bakıyorum doğaya değişiyor dört mevsim, değişiyor geceden sabaha, değişiyor günden güne.. Doğa, önümüze değişimi, gözümüze soka soka getirirken, değişime karşı bu tepkimiz neden diye sormadan edemiyor insan.. Biri bana söylese ya değişim doğal bir süreçken, değişimle, değişenlerle derdimiz nedir? Neden hayatımızda olanların değişmeye hakları yoktur? Ya da onları neden yargılarız değiştikleri için?

Var mı cevabı olan?


Yorum Gönder